22.9 C

Γκολ και ασίστ ο Άλμπα, πρεμιέρα με νίκη στα play off για την Ιντερ Μαϊάμι

Με ένα γκολ και μια ασίστ στον Λουίς Σουάρες, ο Ζόρντι Άλμπα οδήγησε την Ιντερ Μαϊάμι σε μία νικηφόρα πρεμιέρα στα play-off του MLS, καθώς η ομάδα του Λιονέλ Μέσι επικράτησε με 2-1 της Ατλάντα.

Οι γηπεδούχοι, που ήταν η καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου, άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Ουρουγουανός επιθετικός αξιοποίησε ιδανικά την πάσα του Αλμπα. Λίγο αργότερα ο «pulga» έχασε δύο ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της Ιντερ, αλλά ο Αμερικανός τερματοφύλακας της Ατλάντα, Μπραντ Γκουζάν (σ.σ. έκανε εννέα αποκρούσεις) ήταν εντυπωσιακός και απεσώβησε το 2-0.

Στο 39ο λεπτό ο Σάμπα Λομπζανίτζε ισοφάρισε για την Ατλάντα, αλλά στο 60ο λεπτό και μετά από ασίστ του Μέσι, ο Αλμπα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με εκπληκτικό σουτ από περίπου 30 μέτρα.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στις 2 Νοεμβρίου στην Ατλάντα.