24 C

“Σβηστός” στο Βερολίνο!

Επαγγελματική νίκη έκανε ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο και μπήκε με το… δεξί στη φετινή Euroleague. Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι, αλλά έπαιξαν με τη… φωτιά στο γ’ δεκάλεπτο, αλλά η ποιότητα τους ήταν τέτοια που δεν επέτρεπε κάτι περισσότερο και το τελικό 77-87 δείχνει απόλυτα την εικόνα του ματς.

Κέντρικ Ναν και Ματίας Λεσόρ πήραν τους Πρωταθλητές Ευρώπης από το… χέρι με και 16 και 14 πόντους που πέτυχαν, ήταν μακράν οι καλύτεροι παίκτες του αγώνα. Διψήφιος και ο Ερνανγκόμεθ με 11π., ενώ μεγάλα καλάθια από τον Σλούκα, που σταμάτησε στους 10π.

Το ματς

Με τους Μπράουν, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με την Άλμπα και κατάφερε από τα πρώτα λεπτά να «χτίσει» ένα μικρό προβάδισμα (2-7) στο 2’, με τους Ναν και Μπράουν να δημιουργούν το παιχνίδι των «πρασίνων».

Από την άλλη ο Μήτογλου είχε εξαιρετική αρχή με 5 πόντους και το Τριφύλλι ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (5-13) στο 5’ και με σερί του Λεσόρ έφτασε το σκορ ακόμα και στους 12 (7-19), βάζοντας από την αρχή τις βάσεις.

Βέτσελ και Σπαγκνόλο «ξεκόλλησαν» τους Γερμανούς και προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (13-22) στο 8’, αλλά η Άλμπα δεν μπορούσε να ακολουθήσει και έτσι ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη διαφορά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-26.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη β’ περίοδο, με τον Σλούκα να αναλαμβάνει δράση και μαζί με τον Γιούρτσεβεν έκαναν το 23-32 στο 13’ και ο Επτάστερος κρατούσε το σκορ κοντά στους 10π.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους 9-5 και 4 τρίποντα μέσα σε 4 λεπτά στο β’ δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει στους 5 (32-37), μιας και οι παίκτες του Αταμάν δεν πίεζαν σχεδόν καθόλου και επέτρεψαν να βρουν ρυθμό οι αντίπαλοι τους.

Όμως ένα 5-0, με πρωταγωνιστές τους Οσμάν, βάζοντας τους πρώτους του πόντους με την πράσινη φανέλα (με τρίποντο) και Λεσόρ, επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-42) στο 17’ και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και να προηγείται με 36-45.

Ο Λεσόρ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο γ’ δεκάλεπτο, με τον Γάλλο να είναι πραγματικός… οδοστρωτήρας με 14 (6/6 διπ.) πόντους και να κάνει το +11 (38-49) στο 23’, αλλά η Άλμπα κατάφερε να μπει ξανά στο ματς (47-51) στο 26’, καθώς ο Παναθηναϊκός αγνοεί την… άμυνα.

Έτσι αυτό το εκμεταλλεύθηκαν οι Γερμανοί με τους Κουμάντζε και Χέρμανσον από την περιφέρεια και «χτύπησαν» το Τριφύλλι, που το βρήκε… μπόσικο. Όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς Οσμάν και Ναν έτρεξαν ένα 0-5 και διαμόρφωσαν το 47-56 στο 27’.

Ο Χέρμανσον κρατούσε τους Γερμανούς μέσα στο παιχνίδι, με τον Ισλανδό να φτάνει τους 10 πόντους και να απαντά με 5 σερί πόντους, με τον Σπάγκνολο να μειώνει στο καλάθι (54-56), αλλά τα δύο τρίποντα από Μπράουν (έμμεσο) και Ερνανγκόμεθ «ξεκόλλησαν» τον Παναθηναϊκό (54-62), αλλά ο ΜακΝτάουελ – Ουάιτ από τα 6,75 μείωσε στο -5 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ναν και Ερναγκόμεθ έτρεξαν ένα 6-0, με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και έφτασαν σε χρόνο ρεκόρ στο +9 (57-68) και ο Γκραντ με τρίποντο ανέβασε ξανά το σκορ στο +12 και το ματς έλαβε… τέλος, μιας και πολύ δύσκολα η Άλμπα θα μπορούσε να ακολουθήσει.

Παρόλα αυτά οι Γερμανοί έβρισκαν ρυθμό με τα τρίποντα και με τους Ουίλιαμς και Μάτισεκ έκαναν το 66-73 στο 35′ και όλο κατάφερε να κατεβάσει το σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με back-to-back τρίποντα των Χουάντσο και Σλούκα και ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +11 (68-79).

Όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και με τον Ουίλαμς να “γράφει” το 73-79, αλλά ο αρχηγός του Τριφυλλιού το πήρε πάνω του και με ένα μεγάλο τρίποντο να κάνει το 75-82 στο 38′ και ο Γκραντ με το ίδιο τρόπο έφτασε στο +10, με τους “πράσινους” να κάνουν ποδαρικό με το δεξί στην πρεμιέρα της Euroleague, επικρατώντας με 77-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62. 77-87