29.4 C

Ναν on… fire και εύκολα στον τελικό!

Με τον Κέντριν Ναν να κάνει… όργια στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Άρη και επικράτησε με 81-65 και πέρασε άνετα στον τελικό του Super Cup και περιμένει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι Ολυμπιακός – Περιστέρι.

Ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ, με τον Σλούκα και Καλαϊτζάκη να σημειώνουν από 9 και 11 πόντους έκαστος. Από την πλευρά του Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες στη διάθεση του. Από τους “κίτρινους” ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Μπανκς με 16π και 11π.

Το ματς

Με τους Ναν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη και στα πρώτα λεπτά οι «κίτρινοι» ήταν… ζεστοί και ήταν μπροστά με 2-6 και κρατούσαν το προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου (6-10), με τον Μποχωρίδη να «χτυπά» από τη μέση απόσταση.

Όμως ο Ναν με τρίποντα στα 0,9’’ της επίθεσης έβαλε για πρώτη φορά το Τριφύλλι μπροστά (11-10) στο 7’ και ο Αμερικανός «μπόμπερ» άρχιζε να… ζεσταίνεται, αλλά οι «κίτρινοι» δεν άφηναν να ξεφύγουν, μιας και ήταν εύστοχοι από τη μέση απόσταση με τους ΝτεΤζούλιους και Χατζηδάκη να κάνουν το 18-17 και ο Τολιόπουλος έφερε το ματς στα ίσα (20-20) με τρίποντο και οι δύο ομάδες έκλεισαν ισόπαλες το πρώτο δεκάλεπτο.

Η είσοδος των Σλούκα, Καλαϊτζάκη και Γιουρτσεβέν έφεραν μέγεθος και σκορ στην πεντάδα και με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει ένα 6-0 και να προηγηθεί με 26-20 στο 12’, ενώ είχε κλείσει και τους χώρους στη περίμετρο της ρακέτας.

Έτσι οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς στο 15’ ήταν στο +8 (32-24) με το hook του Γιουρτσεβέν και κρατούσε εύκολα το μικρό προβάδισμα και με τις βολές των Γκραντ και Γκριγκόνις έκανα το 37-28 στο 18’.

Ο Λιθουανός άσος με το γνωστό jump stop τρίποντο, ανέβασε για πρώτη φορά το σκορ στους +12 (42-30) και με τις 2/3 βολές του Καλαϊτζάκη ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 44-30, βελτιώνοντας σε μεγάλο βαθμό την άμυνα.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και με σερί τρίποντα από Σλούκα και Ναν έκαναν το 52-37 στο 23’ και ο Αμερικανός άσος ήταν… on fire από τα 6,75.

Έτσι ο Επτάστερος πλησίαζε της διαφορά στους 20 (58-39) στο 26’, καθώς κατάφερε να επιβάλει του ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και ο Γκραντ στο 28’ έγραψε το 62-42 και μετά από… ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 66-46.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Σλούκα και από κει και μετά ο Παναθηναϊκός κρατούσε εύκολα το μαξιλαράκι των +20 πόντων, ενώ στο 34′ ο Μποχωρίδης αποβλήθηκε από το ματς με 2 τεχνικές ποινές και ο Ερνανγκόμεθ έγραψε το 75-52 και ουσιαστικά το ματς είχε τελειώσει.

Έτσι ο Αταμάν έβαλε και τους Μωραΐτη και Σαμοντούροφ και οι “πράσινοι”… κατέβασαν στροφές, αλλά και οι Θεσσαλονικείς δεν μπορούσαν ακολουθήσουν σε αυτό το ρυθμό και έτσι ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 81-65 και πέρασε στον τελικό του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-65